Praktyczna, kompaktowa oraz łatwo dostępna szkoła

Biuro architektoniczne Atelier PRO zaprojektuje nowy budynek szkoły Vrijzinnig-Christelijk Lyceum (VCL) w Hadze.

VCL to szkoła średnia, w której uczy się około ośmiuset uczniów. Szkoła znajduje się w budynku składającym się z wielu części o łącznej powierzchni 8000 metrów kwadratowych. Najstarsza, zabytkowa część kompleksu, którą stanowi willa z 1872 roku, zostanie zachowana. Części budynku pochodzące z lat trzydziestych, sześćdziesiątych i osiemdziesiątych, zostaną zastąpione nowym budynkiem.
Zgodnie z wymaganiami szkoły, nowy budynek powinien być praktyczny, kompaktowy oraz łatwo dostępny. Obecny budynek sprawia wrażenie niewielkiego, co wynika ze stopniowej zabudowy; szkoła chce zachować charakter oraz pozytywne cechy istniejącej zabudowy. Za istotne warunki uznano poprawę klimatu wewnątrz budynku oraz ekologiczny charakter obiektu.

Charakter lokalizacji i wpasowanie w otoczenie stanowią jedne z ważniejszych wymagań VCL. Lokalizacja szkoły jest nietypowa: park Van Stolkpark, znajdujący się u podnóża wydm Scheveningen, ukazujący zaskakujące różnice poziomu terenu. Willa znajduje się w punkcie zejścia ulic Van Stolkweg oraz Parkweg. Za nimi znajdują się budynki, które muszą zrobić miejsce dla nowej zabudowy.
Atelier PRO proponuje nowemu budynkowi formę, która podkreśli ”zielony” charakter lokalizacji. Przy wykorzystaniu różnicy wysokości terenu sale gimnastyczne znajdą się częściowo pod ziemią; jednocześnie dopasują się idealnie do pozostałej części szkoły, stwierdza biuro architektoniczne Atelier PRO. Przez to pozostaje nad ziemią więcej powierzchni i powietrza dla zieleni.

Punktem wyjścia projektu stanowiła kubatura w kształcie gwiazdy o maksymalnej rozpiętości trzech kondygnacji, gdzie willa stanowi jedno z ramion gwiazdy. Dwa pozostałe ramiona rozciągają się w stronę dwóch ulic. Pośrodku znajduje się serce szkoły z wejściem i aulą. Wielofunkcyjna aula jest niezależna od stołówki.

Image: Atelier PRO

Image: Atelier PRO

css.php