Przechowalnia dla 4200 rowerów

Przy głównej stacji kolejowej w Utrechcie otwarto, zaprojektowaną przez biuro architektoniczne Kraaijvanger, największą przechowalnie rowerów w mieście.

Przechowalnia rowerów składa się z trzech pięter, które znajdują się pod schodami przy placu Stationplein West, prowadzącymi do zintegrowanego centrum komunikacyjnego oraz nowego gmachu urzędu miasta. Wejście do przechowalni znajduje się przy schodach od strony placu Jaarbeursplein.
Wnętrze charakteryzuje się surowym wystrojem, a każde piętro jest w innym kolorze. Światło dzienne wdziera się do środka poprzez okna, które zostały komponowane w trybunę oraz poprzez okno dachowe. Dzięki otwartej przestrzeni światło dociera do zakamarków wnętrza.

Przechowalnia rowerów przy placu Jaarbeursplein posiada 4200 stojaków i jest otwarta przez 24 godziny na dobę. Cyfrowa tablica znajdująca się nad wejściem informuje o wolnych miejscach.
Przechowalnia tworzy ze schodami oraz placem Stationplein West, również zaprojektowanym przez Kraaijvanger, unikalną całość. Plac znajduje się na wysokości ośmiu metrów i stanowi przejście między niżej położnym placem Jaarsbeursplein, główną stacją kolejową i urzędem miasta w Utrechcie. Od strony placu Stationsplein West znajdują się wejścia do publicznych budynków.

Przy schodach prowadzących w różnych kierunkach, znajdują się schody ruchome, windy i spoczniki. Pośrodku placu przy stacji kolejowej znajdują się tereny zielone, a przy wejściach do przechowalni umiejscowiono ławki. Poprzez wprowadzenie tarasów oraz ławek plac stał się miejscem odpoczynku, co tworzy kontrast z typowym charakterem placu, jako powierzchni służącej pasażerom do przemieszczania się. Na placu znajdują się lekko ugięte, sporej wielkości stalowe latarnie, które oświetlają schody i plac.

Obecnie przechowalnia rowerów przy placu Jaarsbeursplein jest największa w Utrechcie, nie na długo. W ciągu kilku lat w Utrechcie zostanie otwarta największa przechowalnia rowerów na świecie o możliwości przechowania do 12 500 rowerów.

Photo: Kraaijvanger

Photo: Kraaijvanger

Photo: Kraaijvanger

Photo: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

css.php