Twój Wrocław na Wodzie

Nasz projekt “Twój Wrocław na Wodzie” zajął piąte miejsce w konkursie FUTUwro: Wrocław Miasto Przyszłosci!

Skrócony opis projektu:
Zielone pływające obiekty do wykorzystania przez mieszkańców. Ekologiczne działania w ścisłym centrum miasta. Zapoznaj ludzi i zapoznaj miasta z innej perspktywy.

Sytuacja istniejąca:
Rzeka Odra przebiega przez centrum Wrocławia. Ważne miejsca tj. parki, osiedla oraz miejsca spotkań przylegają do rzeki, np. Wyspy Słodowa, Piasek, Tamka, Ostrów Tumski, bulwar Xawerego Dunikowskiego, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, Stare Miasto, Ołbin, Nadodrze, Kleczków i Szczepin. Niektóre brzegi rzeki są w trakcie odnowienia, a niektóre są już zrewitalizowane. Ostatnimi czasy pojawiły nowe aktywności tarasy i barki na wodzie i pierwsze wyścigi wioślarskie. Rezultatem jest naturalne zbliżanie się ludzi do wody. Taka sytuacja sprzyja dalszemu rozwojowi wodnych aktywności, chcemy, aby każdy mógł czuć się w centrum miasta jak w domu, poznać innych ludzi i możliwości rzeki.

Pawilon na wodzie:
Budowanie na wodzie ma duży potencjał w miejscach gdzie jest mało wolnej przestrzeni oraz gdzie jest ryzyko powodziowe. Obiekty na wodzie są ruchome i nie wymagają stałego połączenia z fundamentami. Dużą zaletą jest to, że obiekty na wodzie mogą pojawiać się w samym centrum, w najpiękniejszej części miasta. Chcemy z mieszkańcami wejść na Wrocławską wodę i zaproponować funkcje i działania, których nie ma w centrum miasta. Chcemy aktywyzować społeczność oraz wizerunek wody. Działanie są w stylu urban, czyli surowo, eksprymentalnie, współcześnie, inowacyjnie, młodo i kreatywnie.

Proponowane funkcje i działania na wodzie:
– parking rowerowy
– trawniki z leżakami
– sady owocowe
– ogrody warzywne
– szklarnia eksperymentów

Wykonanie:
Wszystkie działania będą się odbywać na jednym pontonie w kształcie litery W. Powierzchnia użytkowa znajduje się około pół metra nad poziomem wody. Wielkość pontona wynosi około 130m2. Platforma jest zbudowana z komórek EPS obite drewnem. Trawnik się zmieści w drewnianej ramie litery W. Każde ramie litery W ma inną funkcję. Ziemia dla owoców i warszyw znajduje się w pojemnikach. Szklarnia lekka przykrywa całość i zawiera stół i sprzęt ogrodniczy. Ponton jest przymocowany do brzegu i dostać się na powierzchnie można przez bezpieczny most.

css.php