Mecanoo zaprojektował ścieżkę rowerową w Chinach

Biuro architektoniczne Mecanoo zaprezentowało projekt 17,6 kilometrowej ścieżki rowerowej między miastem Jiaouzo, a otaczającymi je górami. Trasa “Golden Ribbon” jest przeznaczona do celów rekreacyjnych, sportowych oraz może służyć do przemieszczenia się z domu do pracy. Punkt wyjściowy dla projektu stanowi rodzime chińskie drzewo, którego złoto-żółte kwiaty kwitną jesienią.

Według Mecanoo poprzez posadzenie drzew wzdłuż całej ścieżki rowerowej sprawiło, iż stała się ona widoczna, ponadto zbliżono przyrodę do miasta. Szeroka na pięć metrów asfaltowa ścieżka rowerowa posiada charakterystyczne ciągnące się krawędzie wykonane z kamienia Taihan schist. Krawędź rozszerza się przy miejscach odpoczynku oraz dziewięciu pawilonach znajdujących się przy ścieżce.

W większych pawilonach znajduje się restauracja, wypożyczalnia rowerów, prysznice oraz siedziba klubu rowerowego. Pawilony oraz meble miejskie zostały zaprojektowane w tym samym stylu, ponadto zostały wykonane ze stali corten oraz dekoracyjnego kamienia Taihan schist. W ogrodzeniu ścieżki wkomponowano kwiaty rodzimego chińskiego drzewa.

Projekt jest następstwem badania Uniwersytetu w Shandong dotyczącego innowacji na rzecz mobilności. Został sfinansowany przez Bank Światowy. Poprzez zachęcenie do korzystania z rowerów Jiaouzo stara się przyczynić do poprawy stanu zdrowia swoich mieszkańców oraz środowiska naturalnego. Ścieżka rowerowa stanowi wzór do naśladowania dla innych miast w Chinach.

Mecanoo_01 Wizualizacja: Mecanoo architecten

Mecanoo_02 Wizualizacja: Mecanoo architecten

Mecanoo_03 Wizualizacja: Mecanoo architecten

Mecanoo_04 Wizualizacja: Mecanoo architecten

css.php