Pływający ogród na Tajwanie

Podczas festiwalu Tainan Art Festiwal można było podziwiać pływający ogród stworzony przez dwóch holenderskich architektów – Bart van Beuren i Willem van Doorn. Ogród został stworzony ze śmieci zebranych wzdłuż portów rybackich przez wolontariuszy i studentów Uniwersytetu National Cheng Kung.

U wybrzeży Tajwanu znajdują się farmy ostryg zbudowane z bambusa i styropianowych bloków. Przy każdym sztormie bloki odłamują się, a następnie rozpadają. Szkodliwe kawałki styropianu dryfują stając się pożywieniem dla ryb. Ich czas rozkładu wynosi setki lat, tłumaczy Van Doorn.

Pływający ogród zbudowany jest nie tylko ze styropianowych bloków, ale również z bawełnianych materiałów oraz zużytych sieci rybackich, na których znajduje się warstwa ziemi. Inspirację dla holenderskich architektów stanowił podobny ogród stworzony dwadzieścia lat temu w Amsterdamie przez Roberta Jaspera Grootveld. Za rok rośliny znajdujące się w ogrodzie będą w pełni rozwinięte.

Tworzenie pływających ogrodów jest popularnym tematem w Holandii, natomiast na Tajwanie jest zupełnie czymś nowym. Na Tajwanie, gdzie zdarzają się częste powodzie, takie rozwiązanie jest zrozumiałe. Pływający ogród można potraktować jako pierwszy krok w tym kierunku, podkreśla Van Bueren.

Trwają przygotowania to stworzenia pływającego domu. Badania przeprowadzone przy powstawianiu pływającego ogrodu posłużą przy tworzeniu projektu tego innowacyjnego domu.

Bart van Bueren en Willem van Doorn_01 Zdjęcie: Bart van Bueren oraz Willem van Doorn

Bart van Bueren en Willem van Doorn_02 Obraz: Bart van Bueren oraz Willem van Doorn

css.php