OMA odnowi KaDeWe w Berlinie

OMA odnowi KaDeWe w Berlinie. Największe centrum handlowe na kontynencie europejskim zostanie podzielone na 4 części, każda ze swoim własnym wyglądem i funkcją. Każdy kwartał ma mieć osobne wejście z ulicy i własną przestrzeń komunikacyjną.

Powstały w 1907 r model biznesowy KaDeWe zdezaktualizował się pod wpływem globalizacji i cyfryzacji. Nadchodzący remont ma pomóc domowi handlowemu w pozostaniu istotnym i interesującym dla klienta, a także w redefinicji relacji z klientem i otoczeniem. OMA poszukuje rozwiązania w podziale na 4 segmenty.

W ten sposób powstaną 4 mniejsze domy handlowe pod jednym dachem, które według architektów będą bardziej dostępne i przejrzyste niż istniejące, kolosalne KaDeWe. Każdy kwartał jest celowany do innej klienteli i otrzyma własną przestrzeń komunikacyjną; ruchome schody, w każdej części mające inny kształt (od “tornada” do prostokąta).

Podłoga wokół klatki schodowej różni się kształtem na każdym piętrze, co według OMA zapobiega powtórzeniom i sprawia, że każde piętro jest unikalne. Dwie z wymienionych przestrzeni komunikacyjnych prowadzą do nowej, szklanej struktury, znajdującej się na dachu. Z ostatniego odcinka ruchomych schodów prezentuje się imponujący widok na miasto.

Szklana struktura jest także dostępna bezpośrednio z ulicy dzięki dwóm windom wjeżdżającym po frontowej elewacji. Widok z nich ma być dodatkową atrakcją. Pomiędzy nową częścią a istniejącym budynkiem znajduje się dziedziniec oferujący przestrzeń dla wydarzeń na świerzym powietrzu i tajemnicze laboratorium jedzenia.

Data remontu nie jest jeszcze znana, ale niemeckie media podają, że projekt potrwa 8 lat. Wcześniejsze projekty OMA w Berlinie to Apartamenty Checkpoint Charlie (1990) i ambasada holenderska (2003). Innym projektem aktualnie realizowanym w niemieckiej stolicy są kwatery główne wydawnictwa Axel Springer.

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

Obraz: OMA

css.php