Wciśnięty biurowiec od MVRDV

W Paryżu oddano do użytku biurowiec Pushed Slab, zaprojektowany przez biuro MVRDV. Energooszczędny budynek został dosłownie “wciśnięty” w przestrzeń, co doprowadziło do przesunięcia pięter i powstania tarasów, które znajdują się w bezpośrednim połączeniu z miejscem pracy oraz zewnętrznymi schodami. Największy taras siedmiokondygnacyjnego budynku znajduję się na drugim piętrze.

Biurowiec otoczony jest od północy skupiskiem bloków, natomiast od strony południowej znajduja się pojedyncze zabudowania. Północna strona budynku jest statyczna, w porównaniu do dynamicznej strony południowej, skierowanej prostopadle w stronę bulwaru.
Pushed Slab znajduje się na działce o wielkości około 4.150 metrów kwadratowych, w miejscu dawnych torow kolejowych. Blok o długości 150 i szerokości 21 metrów bazuje na regulacjach budowlanych obowiązujących w Paryżu, które między innymi wymagają zachowania dobrej widoczności z najbliższego placu. By utworzyć to „miastowe okno” zdecydowano się rozciągnąć kabaturę.

Budynek został w całości pokryty drewnem. W związku z precesem wylesienia zdecydowano się użyć jedynie certyfikowanego drewna. Okna tworzą rytmiczną linię ciągnącą się przez całą długość fasady i zapewniają optymalny dostęp do światła słonecznego oraz odpowiednią kontrolę świtała w pomieszczeniach.

Pused Slab jest jedynym jak dotąd budynkiem znajdującym się w pierwszej ekologicznej dzielnicy Paryża. Budynek produkuje rocznie około 90 megawatów energii, dzięki odpowiedniej kombinacji energooszczędnej techniki z przestrzenią zewnętrzną, czyli patio, balkonami czy ogrodem.

slab05
Image: MVRDV

slab04
Image: MVRDV

slab01
Images: Philippe Rualt

slab02
Images: Philippe Rualt

slab03
Images: Philippe Rualt

css.php