Szklarnia Amtrium

Amtrium – trwały dodatek do kompleksu RAI
W zeszłym miesiącu miało miejsce otwarcie nowego budynku Amtrium na terenie RAI w Amsterdamie. Multifunkcjonalny obiekt zaprojektowany przez Benthem Crouwel Architekten jest pierwszym tego typu gmachem wyróżnionym certyfikatem BREEAM Excellent za trwałość. Szklarnia funkcjonująca jako strefa klimatyczna i „city farm” odgrywa tutaj główną rolę.

Na giełdzie trzeciej generacji mieszczą się sale kongresowe, biura i restauracja dostępna dla każdego. Warzywa i zioła w niej serwowane pochodzą ze szklarni. Budynek jest też wyposażony w dodatki typu schronienia dla nietoperzy na dachu a w północnej fasadzie warunki sprzyjające założeniu gniazda dla myszy domowych i jerzyka zwyczajnego.
Głównym pomysłem dla konstrukcji było dobre połączenie z istniejącym kompleksem i połączeniem z Placem Schelde. Amtrium składa się w przybliżeniu z dwóch różnych rozmiarów. Publiczna podbudowa zamyka się w horyzontalnym cokole kompleksu Europa i przez swoją transparentność wpasowuje się w relację pomiędzy RAI a dzielnicą mieszkaniową.

Kompakt
Funkcje są skupione w kompaktowym rozmiarze. Na parterze znajduje się duża sala kongresowa, która może zostać przedzielona na dwie mniejsze przestrzenie. Koło sali znajduje się królewskie foyer z wejściem na podwórze RAI i bezpośrednie połączenie z północno-wschodnią halą kompleksu RAI.
Aby jak najwięcej miejsca na parterze było dostępne dla publiki, pomieszczenia techniczne, garderoba i toalety zostały umieszczone w piwnicy. W sercu foyer dostępne są schody ruchome, które umożliwiają łatwe przejście na pierwsze piętro.
Przez to, że koło schodów istnieje wolne miejsce, powstaje tu przestrzeń wysoka na dwanaście metrów. Światło pada z atrium na schody, ścianę i dużą salę co poprawia widoczność i zdolności orientacyjne odwiedzających.
Piętra biur mają trzydzieści metrów głębokości przez co mogły zostać zastosowane wszystkie dostępne rozwiązania biurowe. Ten rozmiar umożliwia również zmodyfikowanie w przyszłości obiektu w centrum kongresowe i zebraniowe.
Atrium wprowadza światło dzienne aż do serca wszystkich piętr. Tak powstają jasne, przestrzenne piętra, które mogą zarówno zostać wydzielonymi przestrzeniami pracy jak i podziałami zgodnymi z zasadą Nowej Pracy.

Trwałe techniki
W budynku wszystkie trwałe techniki są wprowadzone w praktykę. Przez aneks strefy klimatycznej w szklarni powietrze zostaje podgrzane ciepłem pochodzącym od słońca, podczas gdy powietrze z przestrzeni kongresowej jest odprowadzane. Woda deszczowa jest zebrana i użyta do irygacji roślin i do systemu zraszaczy.
Windy, instalacje i schody awaryjne są połączone w strefie klimatycznej. Atrium odpowiada za cyrkulację powietrza w biurach i jest powiązane ze strefą klimatyczną w trwałym koncepcie klimatycznym.
W atrium energia cieplna zostaje wytworzona poprzez połączenie przechowywanej wody i jej skraplaniem się. W czasie lata woda jest przechowywana, podczas zimy mróz i ciepło odpadowe zostają skonwertowane w elektryczność.
Pięćdziesiąt procent fasad biurowych jest wykonana jako zamknięte, co poprawia izolację. Dzięki specyficznym formom nadanym zamkniętym działom oraz dodaniem szklanych szyb fasady są zdolne do reagowania na czynniki takie jak ogrzanie poprzez słońce, wpadające światło i widok.

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Jannes Linders

Zdjęcie: Benthem Crouwel Architecten

Zdjęcie: Benthem Crouwel Architecten

css.php