Szklany pawilon na równinie od cepezed

Cepezed zaprojektowało dla KWR Watercycle Research Institute budynek jasny oraz transparentny. Budynek ten doskonale współgra z otaczającym go krajobrazem. Wnętrze zostało zaprojektowane przez Fokkema & Partners Architecten.

Nowy biurowiec znajdujący się w zielonej części Groningenhaven w Nieuwegein zastępuje przestarzałe miejsca zamieszkania. Architekci cepezed zaprojektowali budynek w formie lekkiego i transparentnego pawilonu na płaskowyżu, który unosi się metr nad ziemią.

Pawilon, o całkowitej powierzchni 6370 m2 brutto, składa się w większości ze szklanych fasad. Dzięki temu wnętrze jest silnie powiązane z otaczającą go zielenią. Aby upiększyć go z zewnątrz oraz zapewnić skuteczną ochronę przed słońcem budynek posiada szeroki dach, wyjaśnia cepezed.

Dwie nawy wzdłuż atrium
Struktura budynku składa się głównie z dwóch naw głębokich na 12 metrów. Wysokość tych naw wynosi 4m. Wewnątrz nie ma żadnych ścian nośnych co umożliwia elastyczne wykorzystanie powierzchni w różnych kombinacjach od aranżacji laboratoriów, biur i przestrzeni konferencyjnych o różnej wielkości.

Nawy połączone są ze sobą za pomocą przejść i pomostów. Pośród tych naw znajduje się atrium, serce budynku. Miejsce to przeznaczone jest do spotkań, pracy oraz konferencji, znajduję się tam również punkt gastronomiczny.

W dolnej części, po stronie południowej budynku, znajduje się restauracja. Z racji możliwości odcięcia jej od reszty atrium restauracja spełnia rolę miejsca multifunkcyjnego. Miejsce to może być wykorzystane na wiele sposobów, ponieważ możliwość dostępu do nich jest nieustanna.

Zieleń
Miejsca parkingowe porozrzucane są wokół budynku pośród zieleni. Parking rowerowy umieszczony jest pod ścieżką prowadzącą do budynku. Zielony dach pawilonu wydaje się wchodzić do budynku przez atrium i dalej na zewnątrz przez co podkreśla silne połączenie między wewnętrzną i zewnętrzną częścią gmachu.

Dodatkowo, biurowiec wyposażony jest w zintegrowane rozwiązania, które dopasowane są do KWR, instytutu badawczego zajmującego się zagadnieniami dot. wody i obiegu wody. Częściowo rozwiązania te dedykowane są optymalnemu wykorzystaniu gospodarki wodnej.

Wnętrze
Fokkema & Partners twierdzą, że wnętrze, zmaterializowane głównie w naturalnych odcieniach, podkreśla spokojny charakter budynku. W atrium znaleźć można kilka dużych czarnych elementów, które decydują o wyglądzie budynku. Wokół jest wiele miejsc dedykowanych pracy oraz spotkaniom.

Wszyscy pracownicy są elastyczni i wybierają własne miejsce pracy spośród wielu funkcjonalnych przestrzeni i stref bardziej nieformalnych a wręcz przepełnionych domową atmosferą. Elastyczny koncept pracy w połączeniu z otwartym wnętrzem ułatwia możliwość spotykania się. W taki sposób powstaje nieformalna atmosfera w funkcjonalnym i zorganizowanym środowisku badań.

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

Zdjęcie: Leon van Woerkom

css.php