Mieszkanie przyszłości

De Hub, koncepcja Davida Hessa, architekta i wspólnika w Kraaijvanger została zwycięzcą w konkursie na mieszkanie przyszłości. De Hub to demontowalny, modułowy system mieszkalny, gdzie media są zapewnione dla komfortu w szerszym znaczeniu. Koncepcja jest odpowiedzią na pytanie “Jak będziemy mieszkać w przyszłości?”, które przedsiębiorstwo mieszkaniowe Havensteder postawiło na początku konkursu.

Wygraną w konkursie jest 50000 euro do wykorzystania na wyprodukowanie prototypu w budynku należącym do Havensteder w Zomerkwartier, w Rotterdamie. Firma daje też do dyspozycji własnego pracownika do pomocy w realizacji. De Hub będzie sfinansowany przez dostawców energii, wody i firmy zajmujące się wywozem odpadów. Pozostaną oni właścicielami systemu i materiałów. Przyszli mieszkańcy podpiszą umowę najmu z dostawcami i będą płacić za to, co zużyją.

Obok funkcjonalności i komfortu De Hub, na wysokim poziomie jest też wygląd. Dzięki temu staje się on rozpoznawalny przez to co widzimy i czujemy oraz przez funkcjonowanie jak iPad- nośnik wielu różnych aplikacji. Części De Hub będą produkowane centralnie, w fabryce i montowane na miejscu. Wnętrze jest zależne od użytkownika i lokalizacji i może być wykonane przez miejscowych budowniczych..

De Hub łączy z rozwojem nowej postawy. Młode pokolenie jest coraz bardziej skłonne zapłacić za użytkowanie niż za posiadanie. Nie masz auta, potrzebujesz mobilności, nie masz lampy ale światło jest konieczne, nie masz wiertarki ale chcesz dziury w ścianie. Przykładami mogą tu być np. Spotify i Netflix. Zmiany te są zgodne z filozofią zapętlonej gospodarki, gdzie materiały produktu pozostają własnością jego dostawcy. Poprzez zobowiązanie konsumenta do korzystania, dostawca jest uruchamiany w celu utrzymania produktu i jego poprawy. Jeśli produkt nie spełnia już swojej funkcji materiały mogą być ponownie wykorzystane.

Kraaijvanger używa tej tendencji do płacenia w budownictwie mieszkaniowym. Zamiast płacenia za cegły i dachówki, płacisz za komfort mieszkania. W dzisiejszych czasach komfort mieszkania jest determinowany przez obecność światła, elektryczności, wody, gazu, kablówki i wifi, wywozu śmieci i ścieków oraz regulowania temperatury. Wymienione systemy są najdroższe w mieszkaniu, podczas gdy właściciele nie potrzebują już kabli elektrycznych, a naładowanej baterii iPhone’a. Wynajmując De Hub nie płacisz stałych kosztów domu, takich jak konserwacja, amortyzacja, podatki, ubezpieczenia i zezwolenia.

Dodatkową zaletą modułowego systemu De Hub jest to, że można wybudować go wszędzie. Także w opuszczonych biurowcach, które dzięki temu w bardzo prosty sposób (tymczasowo) otrzymują nową funkcję. Koniecznych jest tylko kilka minimalnych interwencji w istniejącą strukturę budynku by dostarczyć mu niezbędną ilość np. energii elektrycznej czy wody.

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

Picture: Kraaijvanger

css.php